Przeniosłeś się na wieś i cieszysz się, że nie płacisz miesięcznego rachunku za wodę? To nie dlatego, że woda nic nie kosztuje – powodem obniżenia płatności jest dostęp do własnych zasobów! Jak podnieść jakość wody ze studni i oczyścić ją ze szkodliwych związków?
Woda ze studni
Woda ze studni nie jest kontrolowana przez Sanepid i za jej jakość odpowiada właściciel. Twoim obowiązkiem jest utrzymanie studni w należytym stanie technicznym, sanitarnym oraz upewnienie się, że woda jest zdatna do picia i bezpieczna do domowego użytku.
Czy woda ze studni jest dla ciebie dobra?
Właściciele studni zazwyczaj nie uzdatniają wody chlorem, jak ma to miejsce w przedsiębiorstwach wodociągowych. Ponieważ woda ze studni nie jest uzdatniana środkami chemicznymi przeznaczonymi do usuwania zanieczyszczeń organicznych, picie jej niesie ze sobą większe ryzyko infekcji bakteryjnej.
Bakterie z grupy coli powodują objawy chorobowe takie jak gwałtowna biegunka, gorączka i skurcze brzucha. Drobnoustroje trafiają do wody ze studni w wyniku, między innymi, pęknięcia szamba, spływów rolniczych lub przemysłowych czy odpływów z pobliskich pól uprawnych. Takie niefortunne zdarzenie może spowodować przedostanie się pestycydów do gleby i zakażenie studni azotanami.
Przystosowanie studni do użytku
W większości przypadków woda ze studni może być równie czysta jak woda z kranu podłączonego do sieci wodociągowej. Utrzymanie i pielęgnacja prywatnej studni zależy wyłącznie od właściciela. Należy przeprowadzać rutynowe testy wody w studni oraz upewnić się, że budowa zbiornika jest zgodna z protokołem. Ponadto możesz usunąć niechciane zanieczyszczenia i rozwiązać problemy ze smakiem lub zapachem stosując centralny filtr do wody.
Jak uzdatnić wodę ze studni?
Nadmiar żelaza, manganu oraz zbytnia twardość wody, często spędzają sen z powiek właścicieli studni. Systemy filtracji w całym domu, takie jak nasz zmiękczacz do wody, odżelaziacz lub multistacja, zapobiegają tworzeniu się kamienia i rdzawych nacieków na armaturze.
Aby skutecznie zlikwidować zanieczyszczenia mikrobiologiczne, zalecamy połączenie zmiękczacza do wody i lampy UV. To rozwiązanie skutecznie wyeliminuje większość problemów z wodą począwszy od bakterii z grupy coli, po twardość i (w niewielkim stopniu) związki dwuwartościowego żelaza w dopuszczalnym stężeniu do 0,5 mg Fe/l.
Wielostopniowa filtracja wody zapewnia najlepszą jakość wody pitnej, a dodatkowe rozwiązania po głównym uzdatnieniu wody jak – filtr sedymentacyjny i węglowy w całym domu, w połączeniu z dodatkową odwróconą osmozą oraz uzdatnianiem wody pitnej promieniowaniem ultrafioletowym, zapewnią bezpieczne używanie przydomowych zasobów wody. Pamiętać należy, że przy doborze technologii filtracji należy kierować się aktualnymi badaniami wody.